Unleash your entertainment with the new moto g power. Watch shows and movies on a bright 6.8″ display backed by powerful stereo speakers with Bass Boost. Work and play all day with a long-lasting battery, then get hours of power in just minutes with TurboPower™ charging.* Capture sharper low-light photos and smoother videos using an unshakable 50MP** camera system with OIS. Enjoy a premium design featuring underwater protection and Corning Gorilla Glass 5. Plus, bring your entertainment to life at 5G speed4 with an octa-core processor and RAM Boost. All this, and tons of storage for movies, games, and more. Experience boundless fun with moto g power.
Motorola Moto G Power – 2025 | Unlocked | Made for US 8/128GB | 50MP Camera | Leaf Green : Cell Phones & Accessories
$362.49
Buy it now| Model Name | Moto G Power, Moto G, Moto G Play |
|---|---|
| Color | Leaf Green, Pantone Cattleya Orchid, Sapphire Blue, Pantone Evening Blue, Midnight Blue, Pantone Pure Cashmere, Slate Gray, Sage Green, Pantone Slipstream, Pantone Tapestry, Forest Gray |
| Configuration | 128GB, 64GB |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Series | Mediatek Dimensity 6300 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | 3.5mm Jack, USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Sim Card Size | Nano |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Front Photo Sensor Resolution | 16 MP |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Number of Front Cameras | 2 |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
| Battery Power | 5000.0 |
| Item Weight | 0.29 Kilograms |
| Item Dimensions | 0.34 x 3.04 x 6.56 inches |
| Battery Average Life | 1 days |
| Phone Talk Time | 24 Hours |
| Average Battery Life Talk Time | 24 Hours |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution Maximum | 2388 x 1080 |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Cellular Technology | 5G |
| Connectivity Technology | Bluetooth, NFC, USB, Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE, Wi-Fi |
| Model Year | 2025 |
| Built-In Media | SIM Tray Ejector, USB Cable, User Guide, moto g – power 2025 Device |
| Manufacturer | Motorola |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| UPC | 840023277283 |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Best Sellers Rank | #273 in Cell Phones & Accessories (See Top 100 in Cell Phones & Accessories) #2 in Cell Phones |
| ASIN | B0DP5H8Y82 |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (5,111) var dpAcrHasRegisteredArcLinkClickAction; P.when('A', 'ready').execute(function(A) { if (dpAcrHasRegisteredArcLinkClickAction !== true) { dpAcrHasRegisteredArcLinkClickAction = true; A.declarative( 'acrLink-click-metrics', 'click', { "allowLinkDefault": true }, function (event) { if (window.ue) { ue.count("acrLinkClickCount", (ue.count("acrLinkClickCount"), 0) + 1); } } ); } }); P.when('A', 'cf').execute(function(A) { A.declarative('acrStarsLink-click-metrics', 'click', { "allowLinkDefault" : true }, function(event){ if(window.ue) { ue.count("acrStarsLinkWithPopoverClickCount", (ue.count("acrStarsLinkWithPopoverClickCount"), 0) + 1); } }); }); 4.3 out of 5 stars |
| Video Capture Resolution | 1080p |
| Frame Rate | 30fps, 30fps |
| GPS Geotagging Functionality | True |
| Brand | Motorola |
| Operating System | Android 15 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| CPU Model | Mediatek Dimensity 6300 |
| CPU Speed | 2.4 GHz |
| Memory Storage Capacity | 24 GB |
| Screen Size | 6.8 Inches |
| Resolution | Full HD+ (2388 x 1080), 387ppi |
| Refresh Rate | 120 |
| Feature | Disclaimers: *****RAM Boost extended RAM requires use of phone’s internal storage as virtual memory, decreasing storage capacity; available user storage is less while in use; feature on by default unless turned off. 8GB physical RAM + up to 16GB RAM Boost (4GB Default, 16GB Max). Available RAM is less due to operating system, software and other functions; may change with software updates. ******Supports up to 1TB microSD card, microSD cards sold separately. Content with DRM restrictions may not be able to be moved to the card. |
Customers reviews
Information
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |


























There are no reviews yet.