Get more with Google Pixel 10a.[1] It has brilliant photography, helpful AI, and a durable design.[3] It’s more than you’d expect, for less.
Google Pixel 10a – Unlocked Android Smartphone – 7 Years of Pixel Drops, 30+ Hours Battery, Camera Coach, Gemini Live, Durable Design, Call Screen, Car Crash Detection – Obsidian – 128 GB (2026 Model) : Cell Phones & Accessories
$710.47
Buy it now| Color | Fog, Obsidian, Lavender, Berry |
|---|---|
| Size | 128GB, 256GB |
| Style | Pixel 10a |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Series | Google Tensor G4 |
| Processor Speed | 3.1 GHz |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint/Facial Recognition |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Sim Card Size | eSIM |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | USB Type C |
| Compatible Devices | Android Compatible Bluetooth Devices, Fitbit Fitness Trackers, Google Pixel Buds, Google Pixel Smart Watch, Google Pixel Tablets |
| EU Spare Part Availability Duration | 7 Years |
| Additional Features | Dual SIM (Single Nano SIM and eSIM), Fast Charging Support, Gemini AI Assistant, IP68 Dust & Water Resistant, Wireless charging (Qi-certified) |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 13 MP |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 48 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Camera Flash | Built-In |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Digital Zoom | 8 x |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Item Weight | 183 Grams |
| Item Dimensions | 2.87 x 6.06 x 0.35 inches |
| Video Capture Resolution | 1080p, 4k |
| Frame Rate | Front Camera: 4K at 30 FPS, Rear Camera: 1080p at 30/60 FP, Rear Camera: 4K at 30/60 FPS |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Resolution Maximum | 1080 x 2424 Pixels |
| Display Pixel Density | 422 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked |
| Cellular Technology | 5G |
| Connectivity Technology | 5G + Wifi 6e + Bluetooth v6, Bluetooth, NFC, USB, Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | LTE |
| Model Year | 2026 |
| Built-In Media | 1m USB-C cable (USB 2.0), Pixel 10a 128G Obsidian, Quick Start Guide, SIM Tray Ejector |
| Manufacturer | |
| Specific Uses For Product | Outdoor adventures, photography, productivity |
| UPC | 840353949768 840353953666 |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Best Sellers Rank | #2,408 in Cell Phones & Accessories (See Top 100 in Cell Phones & Accessories) #46 in Cell Phones |
| ASIN | B0GHRHXVN1 |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (52) var dpAcrHasRegisteredArcLinkClickAction; P.when('A', 'ready').execute(function(A) { if (dpAcrHasRegisteredArcLinkClickAction !== true) { dpAcrHasRegisteredArcLinkClickAction = true; A.declarative( 'acrLink-click-metrics', 'click', { "allowLinkDefault": true }, function (event) { if (window.ue) { ue.count("acrLinkClickCount", (ue.count("acrLinkClickCount"), 0) + 1); } } ); } }); P.when('A', 'cf').execute(function(A) { A.declarative('acrStarsLink-click-metrics', 'click', { "allowLinkDefault" : true }, function(event){ if(window.ue) { ue.count("acrStarsLinkWithPopoverClickCount", (ue.count("acrStarsLinkWithPopoverClickCount"), 0) + 1); } }); }); 4.4 out of 5 stars |
| Battery Capacity | 4300 Milliamp Hours |
| Battery Power | 4300 |
| Battery Average Life | 30 Hours |
| Phone Talk Time | 30 Hours |
| Average Battery Life Talk Time | 30 Hours |
| GPS Geotagging Functionality | True |
| Supported Satellite Navigation System | GLONASS, GPS, Galileo |
| Brand | |
| Operating System | Android 16 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| CPU Model | Google Tensor G4 |
| CPU Speed | 3.1 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Screen Size | 6.3 Inches |
| Resolution | 1080 x 2424 |
| Refresh Rate | 120 |
| Model Name | Pixel 10a 128G Obsidian |
| Feature | Plan, create, and get more done with help from Gemini, your built-in AI assistant[3]; have it screen spam calls while you focus[6]; chat with Gemini to brainstorm your meal plan[7], or bring your ideas to life with Nano Banana[8] |
Customers reviews
Information
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |





























There are no reviews yet.